Egzamin państwowy na prawo jazdy wiąże się z ogromnym stresem, nawet jeśli jesteśmy dobrze przygotowani. Dlatego już 1-2 dni wcześniej należy przygotować sobie wszystkie rzeczy, które ze sobą zabieramy. Dzięki temu w dniu egzaminu będziemy mogli myśleć wyłącznie o tym, aby pozytywnie go zdać.

Egzamin teoretyczny – co warto mieć?

Podstawą jest dokument tożsamości, zwykle dowód osobisty lub paszport. Bez niego nie zostaniemy wpuszczeniu na salę egzaminacyjną. Co ważne – legitymacje szkolne i studenckie nie są respektowane. 

Warto mieć ze sobą również wodę mineralną. Osoby zdenerwowane i stresujące się częściej odczuwają pragnienie, a odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa także na lepsze myślenie. Mimo odpowiedniego przygotowania się można zabrać ze sobą książkę otrzymaną w szkole jazdy, aby jeszcze w ostatnim momencie powtórzyć sobie najważniejsze zasady ruchu drogowego. To dobry pomysł zwłaszcza wtedy, gdy planujemy być na miejscu nieco wcześniej i chcemy wypełnić sobie czas oczekując na egzamin teoretyczny. 

Egzamin praktyczny na kategorię A

Podchodząc do egzaminu praktycznego na kategorię A przede wszystkim musimy mieć ze sobą dokument tożsamości, czyli wspomniany wcześniej dowód osobisty. Dodatkowo bardzo ważny jest odpowiedni strój, bez którego egzaminator może nie dopuścić nas do egzaminu.

Mowa o:

  • długich spodniach zakrywających całe nogi
  • pełnym obuwiu, najlepiej wiązanym
  • rękawiczkach zakrywających całe dłonie
  • kurtce z długim rękawem

Strój ma być wygodny i zapewniać bezpieczeństwo kursantowi. Kask oraz ochraniacze otrzymujemy na miejscu. Aby móc przystąpić do egzaminu należy mieć ze sobą również niezbędne akcesoria poprawiające sprawność i wymienione w orzeczeniu lekarskim, np. okulary, aparat słuchowy itd.

Egzamin praktyczny na kategorię B

Zasady przystąpienia do egzaminu praktycznego na kategorię B są podobne do tych w przypadku kategorii A. Podstawą jest dowód osobisty potwierdzający tożsamość zdającej osoby oraz wszelkie niezbędne akcesoria poprawiające sprawność. Warto ubrać się wygodnie, lecz klasycznie. Kobiety powinny zrezygnować z bardzo krótkich spódniczek i dużych dekoltów, obcasów, natomiast bez względu na płeć nie należy na egzamin zakładać japonek, klapek czy innego niestabilnego obuwia. 

Warto mieć ze sobą także chusteczki higieniczne, wodę mineralną czy miętowe cukierki (które mogą złagodzić stres). Inne zabrane ze sobą przedmioty są już kwestią indywidualną i zależą od naszych prywatnych potrzeb.