Prawo jazdy w dzisiejszych czasach jest dokumentem niemal niezbędnym do sprawnego poruszania się. W dobie coraz większej centralizacji i redukowania nierentownych połączeń komunikacji publicznej, własny pojazd często stanowi jedyną możliwość przemieszczania się z punktu A do punktu B.

Żeby móc legalnie poruszać się po polskich drogach nie wystarczy posiadać pojazdu, na większość z nich konieczne jest uzyskanie odpowiednich uprawnień. W zależności od rodzaju pojazdu, którym planujemy się przemieszczać potrzebne będą nam inne uprawnienia.

Jakie kategorie prawa jazdy wyróżniamy? Jak klasyfikuje się możliwe uprawnienia?

Motocykle i pojazdy jednośladowe

W przypadku pojazdów jednośladowych o napędzie silnikowym mówimy o prawie jazdy kategorii A. Dotyczy ona motorowerów, skuterów, jak i motocykli o różnych pojemnościach.

Jeśli interesuje nas motor o większej mocy, wtedy konieczne jest zdanie egzaminu na kategorie A. Poziom trudności i koszty egzaminu zależą od predyspozycji kierowcy. Przykładowo prawo jazdy kat. A w mieście Gdańsk najtaniej można uzyskać dzięki wyborowi dobrej szkoły jazdy. OSK Alfa jest taką szkołą – pomaga szybko przyswoić wiedzę i sprawnie przejść przez proces uzyskiwania uprawnień, a ponadto jej cennik jest przystępny dla każdej kieszeni.

Samochody osobowe

Samochody osobowe zaliczamy do najczęściej spotykanej na drogach grupy pojazdów. By móc poruszać się na czterech kółkach potrzebne jest nam prawo jazdy kategorii B.

Uzyskanie właściwego dokumentu następuje po zaliczeniu egzaminu z wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych. Trzeba wykazać się zdolnością do kierowania pojazdem na placu manewrowym i poruszania się w ruchu drogowym, pośród innych aut.

Ciężarówki i większe pojazdy

Gdy dysponuje się doświadczeniem w kierowaniu pojazdami, można ubiegać się o prawo jazdy kategorii C. Uprawnia ono do kierowania samochodami ciężarowymi. By dodatkowo móc prowadzić naczepy, potrzebne są kolejne uprawnienia – kategoria E. Prawo jazdy C + E najczęściej zdaje się w komplecie.

Z kolei by przewozić ludzi – jako kierowca autobusu – konieczna jest kategoria D.

Ze względu na dużą odpowiedzialność związaną z poruszaniem się tak masywnymi pojazdami, potencjalny kierowca oprócz egzaminów często przechodzi również testy psychologiczne.

Prawo jazdy – dobry ośrodek to podstawa

Podczas przystępowania do egzaminu na prawo jazdy, nieważne której kategorii, ważny jest wybór dobrej szkoły.

Wspomniane prawo jazdy kat. A Gdańsk najtaniej można zrobić w ośrodku Alfa. Oprócz cen, szkoła ta słynie też z doświadczonych instruktorów, z zacięciem pedagogicznym. Potrafią oni z łatwością przekazywać wiedzę swoim podopiecznym, co owocuje wysoką skutecznością podczas egzaminów.