Praktyczna część egzaminu na prawo jazdy nie jednej osobie spędza sen z powiek. Wystarczy jednak uzbroić się w spokój i pewność siebie, a nic nie wpływa na nie lepiej niż odpowiednie przygotowanie. Znajomość trudnych skrzyżowań, na które egzaminatorzy lubią zabierać zdających, a także umiejętność bezpiecznego i zgodnego z prawem drogowym pokonywania ich jest połową sukcesu.
Które skrzyżowania w Gdańsku są wyjątkowo trudne i warto rzetelnie przećwiczyć je na kursie w swoim Ośrodku Szkolenia Kierowców?
Trudne skrzyżowania w Gdańsku
Już na samym początku jesteśmy narażeni na utrudnienia, jako że wiele osób nie zdaje egzaminu przy bramie wyjazdowej z PORD-u, podczas wjazdu na ul. Równą.
Przede wszystkim należy pamiętać o obecnym tam znaku STOP, przed którym obowiązuje całkowite zatrzymanie pojazdu – nawet, jeśli droga jest zupełnie pusta.
Do pozostałych trudnych skrzyżowań i dróg zaliczamy następujące:
- Ul. Mostowa na Dolnym Mieście
- Ul. Olszyńska przy skrzyżowaniu z ul. Mostową, a także przebiegająca w stronę Olszynki
- Dolna Brama
- Brama Nizinna (szczególną uwagę należy zwrócić na znak informujący o ustąpieniu pierwszeństwa przejazdu pojazdom jadącym z naprzeciwka)
- Plac Wałowy
- Ul. Sandomierska, zwłaszcza w miejscu jej zwężenia
- Ul. Siennicka (wąska, z licznymi przystankami tramwajowymi na jezdni. Często wykonuje się na niej manewr zawracania)
- Ul. Głęboka (kolejne miejsce wybierane na manewr zawracania)
- Wjazd w ul. Długie Ogrody
- Ul. Toruńska
- Ul. Jałmużnicza (jednokierunkowa)
- Ul. Łąkowa
- Węzeł Groddecka
- skrzyżowanie na ul. Okopowej
- Wjazd na Błędnik od strony Dworca PKP w Gdańsku Głównym
- Ul. Tytusa Chałubińskiego
- Ul. Jana Styp-Rekowskiego
- Wyjazd na ul. Dragana w al. Wincentego Witosa
- Ul. Wały Jagiellońskie
- Ul Worcella wraz ze znajdującym się na niej rondem
Listę tych miejsc warto przedstawić swojemu instruktorowi, aby przećwiczyć je wszystkie i skupić się na tych, które sprawiają nam największą trudność. Jeśli przed egzaminem wciąż nie czujemy się zbyt pewnie warto zdecydować się na dokupienie kilku godzin jazd.
Trasy egzaminacyjne – co warto wiedzieć?
Egzaminatorzy w Gdańsku (i w całej Polsce) nie mają odgórnie narzuconych tras, dlatego na bieżąco podczas egzaminu decydują o tym gdzie jechać.
Błędem byłoby uczenie się wszystkich możliwych tras na pamięć.
Wystarczy przećwiczyć trudne skrzyżowania i swoją znajomość zasad panujących w ruchu drogowym. Obowiązkiem egzaminatora jest jednak sprawdzenie wszystkich punktów w realizowanym programie, takich jak włączanie się do ruchu, przejazd przez skrzyżowanie równorzędne czy rondo.
Choć większość egzaminatorów rzeczywiście posiada swoje ulubione trasy, nigdy nie wiemy, na którego trafimy stawiając się na plac PORD-u. Dodatkowo, jeśli nagle egzaminator zmieniłby kierunek jazdy, wprawiłoby nas to w dodatkowy i niepotrzebny stres, co z kolei mogłoby zaważyć na naszej pewności siebie i końcowym wyniku egzaminu.
Dobrą radą jest przećwiczenie jazdy po drogach w pobliżu PORD-u, jako że wszyscy musimy przejechać nimi, aby przedostać się do innych części miasta.
Najnowsze komentarze