Praktyczna część egzaminu na prawo jazdy nie jednej osobie spędza sen z powiek. Wystarczy jednak uzbroić się w spokój i pewność siebie, a nic nie wpływa na nie lepiej niż odpowiednie przygotowanie. Znajomość trudnych skrzyżowań, na które egzaminatorzy lubią zabierać zdających, a także umiejętność bezpiecznego i zgodnego z prawem drogowym pokonywania ich jest połową sukcesu.

Które skrzyżowania w Gdańsku są wyjątkowo trudne i warto rzetelnie przećwiczyć je na kursie w swoim Ośrodku Szkolenia Kierowców?

Trudne skrzyżowania w Gdańsku

Już na samym początku jesteśmy narażeni na utrudnienia, jako że wiele osób nie zdaje egzaminu przy bramie wyjazdowej z PORD-u, podczas wjazdu na ul. Równą.

Przede wszystkim należy pamiętać o obecnym tam znaku STOP, przed którym obowiązuje całkowite zatrzymanie pojazdu – nawet, jeśli droga jest zupełnie pusta.

Do pozostałych trudnych skrzyżowań i dróg zaliczamy następujące:

 1. Ul. Mostowa na Dolnym Mieście
 2. Ul. Olszyńska przy skrzyżowaniu z ul. Mostową, a także przebiegająca w stronę Olszynki
 3. Dolna Brama
 4. Brama Nizinna (szczególną uwagę należy zwrócić na znak informujący o ustąpieniu pierwszeństwa przejazdu pojazdom jadącym z naprzeciwka)
 5. Plac Wałowy
 6. Ul. Sandomierska, zwłaszcza w miejscu jej zwężenia
 7. Ul. Siennicka (wąska, z licznymi przystankami tramwajowymi na jezdni. Często wykonuje się na niej manewr zawracania)
 8. Ul. Głęboka (kolejne miejsce wybierane na manewr zawracania)
 9. Wjazd w ul. Długie Ogrody
 10. Ul. Toruńska
 11. Ul. Jałmużnicza (jednokierunkowa)
 12. Ul. Łąkowa
 13. Węzeł Groddecka
 14. skrzyżowanie na ul. Okopowej
 15. Wjazd na Błędnik od strony Dworca PKP w Gdańsku Głównym
 16. Ul. Tytusa Chałubińskiego
 17. Ul. Jana Styp-Rekowskiego
 18. Wyjazd na ul. Dragana w al. Wincentego Witosa
 19. Ul. Wały Jagiellońskie
 20. Ul Worcella wraz ze znajdującym się na niej rondem

Listę tych miejsc warto przedstawić swojemu instruktorowi, aby przećwiczyć je wszystkie i skupić się na tych, które sprawiają nam największą trudność. Jeśli przed egzaminem wciąż nie czujemy się zbyt pewnie warto zdecydować się na dokupienie kilku godzin jazd.

Trasy egzaminacyjne – co warto wiedzieć?

Egzaminatorzy w Gdańsku (i w całej Polsce) nie mają odgórnie narzuconych tras, dlatego na bieżąco podczas egzaminu decydują o tym gdzie jechać.

Błędem byłoby uczenie się wszystkich możliwych tras na pamięć.

Wystarczy przećwiczyć trudne skrzyżowania i swoją znajomość zasad panujących w ruchu drogowym. Obowiązkiem egzaminatora jest jednak sprawdzenie wszystkich punktów w realizowanym programie, takich jak włączanie się do ruchu, przejazd przez skrzyżowanie równorzędne czy rondo.

auto do kursu prawa jazdy w gdańsku

Choć większość egzaminatorów rzeczywiście posiada swoje ulubione trasy, nigdy nie wiemy, na którego trafimy stawiając się na plac PORD-u. Dodatkowo, jeśli nagle egzaminator zmieniłby kierunek jazdy, wprawiłoby nas to w dodatkowy i niepotrzebny stres, co z kolei mogłoby zaważyć na naszej pewności siebie i końcowym wyniku egzaminu.

Dobrą radą jest przećwiczenie jazdy po drogach w pobliżu PORD-u, jako że wszyscy musimy przejechać nimi, aby przedostać się do innych części miasta.